Genel İzleyici
 Yaş Sınırı
Genel İzleyici
"
OYUN ÖZETİ:

""FIAT""ın patronu Agnelli Kızıl Tugay tarafından kaçırılır. Kızıl Tugay militanlarının kullandığı arabanın kaza yapması sonucu Agnelli, olay yerinde tesadüfen bulunan ""FIAT""ın teknisyenlerinden Antonio tarafından kurtarılır. Ancak Antonio tanınmayacak haldeki ağır yaralı Agnelli'nin üzerinde kendi kimliğini unutur.
Doktorların yaptığı bir dizi estetik ameliyatla Angelli hayata dönerken, cebindeki kimliğin sahibi Antonio'nun da yüzünü alır. Artık ülkenin en önde gelen işadamlarından birinin suratında bir işçinin yüzü vardır. Üstüne üstlük Angelli'nin artık bir karısı ve sevgilisi de olmuştur bu yeni yüzü ve kimliği sayesinde!

NOT;
1978 yılında İtalya'da Kızıl Tugaylar, Hristiyan Demokrat politikacı Aldo Moro'yu kaçırır. Merkez sağın ve Hristiyan Demokrat Parti'nin en etkin kişilerinden birinin yaşamına karşılık istenen, siyasi tutukluların serbest bırakılmasıdır.
Hükümet; araya Moro'nun ailesi, arkadaşları ve Papa VI. Paul'ün girmesine rağmen pazarlığı kabul etmez. (Hatta Papa Moro'ya karşılık kendisinin rehin alınmasını talep eder.) Kaçırılmadan 55 gün sonra görüşmelerden sonuç alınamaması nedeniyle Moro'nun cesedi bir parkta bulunur.
Dario Fo, eserinde bu konuyu ele alır, ama bir farkla: Kaçırılan Aldo Moro değil, Fiat'ın başkanıdır.
Sermaye-Devlet-Halk üçgenindeki ilişkilerin sorgulanması. Kaçırılan bir siyasi değil de bir sanayici olursa acaba devlet bu kez ne yapardı?
"