Yaş sınırı henüz tanımlanmamıştır.
 Time
120 Dakika
 Age Restriction
Yaş sınırı henüz tanımlanmamıştır.
 Grup Adı
Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları
 Author
Bertol Brecht - (Uyarlama- BOÜ)
Buradan çok uzak bir ülke, Çin, büyük bir savaşın ve pamuk krizinin eşiğinde.

İmparator sabah piposunun kaldırılmasının, kardeşi Jau Jel ise beş para etmeyen pamuğun derdinde.

Tuiler Çin’in sıkıntılı ekonomik şartlarında bilginin ticaretini yaparak para kazanmanın yollarını arıyor.

Çete lideri Gogher Gogh hapisten yeni çıkmış, tuilik sınavına altıncı kez giriyor.

Taşradan Pekin’e tui olmak için gelen Sen ile Eh Feh’in ise ellerinde bulunan tek malvarlıklarına, pamuklarına, el konuluyor.

Hiçbir yerde pamuk bulamayan Çin halkının merakı günden güne artıyor: “Pamuk nerede?”

“Bir tuiler kongresi düzenle. Eğer seni aklarlarsa sana bedavaya gelecek bir vaatte bulun onlara. 200.000 aklayıcın ne güne duruyor, 15.000 tui okulunu boşuna mu besliyorsun?”

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) olarak 2016 – 2017 döneminde Bertolt Brecht’in Aklayıcılar Kongresi adlı oyununu sahneliyoruz. Kulübün deneyimli üyeleri yaz başında Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun yürüttüğü Ritim Atölyesi’nde ritim ve aksiyon üzerine çalıştı. Bu çalışmaları eğitim prodüksiyonu olan Aklayıcılar Kongresi’nin sahneleme sürecine yansıtmanın yanı sıra, Brechtyen tiyatro ve entelektüellerin sorumluluğu üzerine eğitim araştırma çalışmaları yürütüldü. Ekim ayında kulübe yeni katılan üyelerin bu başlıklarda tartışma yürütmeleri ve temel oyunculuk eğitimi alarak tiyatroyla tanışmaları hedeflendi. Yapılan metin düzenleme çalışmasında ise 1995 yılında BÜO tarafından sahnelenen Aklayıcılar Kongresi metni temel alındı.

İki dünya savaşı görmüş, Nazi Almanya’sının yükselişine tanıklık etmiş, eserlerinin birçoğunu Hitler döneminde vermiş Brecht’in yazdığı Aklayıcılar Kongresi, baskıcı koşullarda aydınların aldığı tavrı sorguluyor. Biz de entelektüel adayları olarak Brecht’in sorguladığı bu tavrı çoğu üniversite öğrencisi olan seyircimizle tartışmayı değerli buluyoruz.