8 yaş ve üstü seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.
 Genre
Müzikal Komedi – Orta Oyun
 Time
2 Saat 45 Dakika
 Age Restriction
8 yaş ve üstü seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.
 Music
Cem İDİZ
 Actors
Gizem Cengiz, Abdullah Yüksekcan, Yakup Öztürk, Oktay Ayaz, Meshhura Ergosheva, Cansu Çomak, Elif Vuslat Pekçetiner, Osman Yaşar, Orhan Ömerli, Yahya Onay, Hakan Yıldırım, Ömür Yüksekcan, Cemal Gençer, Doğan Öztürk, Ümit Karan, Demet Aytemir, Makbule Arı, Ebrar Buse Sade, Selin Uğurçelik
 Country
Türkiye
 Author
Sadık ŞENDİL
 Director
Abdullah YÜKSEKCAN
 Decor
Selma NAZLI
 Costume
Ahmet YÜKSEKCAN
 Light
Efecan FİDAN
 Director
Yr. Yön. Gizem CENGİZ
 Kulis Şefi
Yakup ÖZTÜRK
 Conductor
Ömercan BOLLUK (Klarnet), Okan SEZİK (Perküsyon), Hüseyin SEZİK (Kanun)
 Sahne Amiri
Gizem CENGİZ
 Tasarım
Selma NAZLI
 Genel Koordinatör
Erol ŞİŞECİ
Geleneksel Türk Tiyatromuzun en önemli figürlerinden biri olan Kanlı Nigar’ın acıklı, komik, müzikli, danslı serüveni anlatılıyor. Sadık Şendil’in yazdığı 2 perdelik seyirlik bir oyun olan Kanlı Nigar, Geleneksel Türk Tiyatrosunun pek çok unsurunu içerisinde barındırıp, Tiyatromuzun eski ustalarına bir selam gönderiyor.
Fakir bir ailenin kızı olan Nigar zengin şımarık bir ailenin yanına hizmetçi olarak verilmiştir. Evin beyinden kedisine kadar herkes ile birçok sorun yaşayan, birçok badirelere maruz kalan Nigar, neden Kanlı Nigar olmuştur? İşin özü bu aslında… Her ne kadar her şeyi yaşamışsa da bir şekilde buna dur demenin yolunu hep arıyor ve sonunda da kendi sistemini yazıyor Nigar.
Kadının fendi erkeği yendi düşüncesinin dramatik bir işleme ile ön plana çıkartıldığı oyunda, Nigar, hayatın her yükünü en ağır şekilde taşımış olan bir kadın. Ama sonunda hayat ona taşımayı da öğretiyor.
Aksaray’da ki yangında evi yanan Nigar, Saka Abdi aracılığı ile İstanbul’un temiz bir mahallesine şirin bir konağa taşınır. Konağın sahibi Agâh Efendi, Nigar’ın soylu bir aileden gelen namuslu dul bir hanımefendi olduğunu sanmaktadır. Oysa o nice canlar yakmış nice ocaklar söndürmüş doğru basmaz çil horozun kızı cihan yandı Kanlı Nigar’dır. Alacaklıları çok geçmeden Nigar’ın izini bulacaktır. Bu arada Nigar’ın da Agâh Efendi ile görülecek bir hesabı vardır. Agâh Efendi, Nigar’ın kim olduğunu da, evinde ne işler çevirdiğini de uzun zaman bilmez. Ancak Saka Abdi’nin kuyruk acısı nedeni ile mahalleliyi ayağa kaldırması sonucunda Nigar’ın kimliği tekrar ortaya çıkar. Bu arada Nigar’ın öz kızı Bedide, Agâh Efendinin Narçın adlı kalem Efendisi oğluna gönlünü kaptırır ki bu da öykü içinde öykü giriftliği sağlar oyuna. Aynı zamanda Nigar’ın eski müşterilerinden ve alacaklılarından mahalli tipler eve gelmeye başlarlar, yasam boyunca erkeklerden çok çekmiş olan Nigar, evine gelen adamlara çeşitli tuzaklar kurarak onları zor duruma sokar.
2.40 dakika süren Kanlı Nigar, günümüze kadar en yalın haliyle gelen nadide eserlerden biridir.


Hüsnü ŞENLENDİRİCİ ye katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
{{salon.name}}
{{salon.distributionMethod}} {{salon.language}}
{{salon.adres}}
{{detail.adres}} {{detail.ilce}}

{{error}}